Bunt wyklętych klas

Rzadko jest tak, że przy okazji zamieszek cały świat patrzy na jedno państwo. Przed trzema latami obserwowano Francję. Teraz dzięki buntowi wyklętej młodzieży, świat przypomniał sobie o Grecji i nie tylko…

Stacje telewizyjne całego świata niemal na żywo transmitowały zamieszki – eksponowano przemocą, wyłącznie w jednym konkretnym celu, zdyskredytowaniu manifestujących i ich słusznej sprawie. Tak byśmy czasem nie dowiedzieli się po co i czemu oni manifestują oraz rozrabiają.

W końcu emocje lepiej się sprzedają, agresją i wandalizmem bardzo łatwo jest wystraszyć postronne osoby i dyskredytować manifestujących. Tak było jest i będzie. W związku z tym media nie były w stanie zmusić się do głębszej refleksji na temat tej sytuacji i przyczyn tych wszystkich zajść. Łatwiej jest manipulować i posługiwać się półprawdami. To takie typowe.

Nie wiem czy istnieje drugi tak spolaryzowany społecznie kraj w Europie jak Grecja. Podział na lewicę i prawicę jest tak klarowny jak nigdzie indziej. Dodatkowo na tym impulsywnym, południowym, społeczeństwie ciąży o wiele trudniejsza historia niż nawet u nas – dyktatura Czarnych Pułkowników, czyli dyktatura skrajnej prawicy. Do tej pory, mieszkańcy spod Olimpu, nie mogą otrząsnąć się z tej traumy – szczególnie młode pokolenie występujące przeciw pokoleniu swoich ojców. Zupełnie jak w RFN w 1968 roku. Analogii do wydarzeń z innych państw, odnajdziemy znacznie więcej.

Jest to o tyle ważne, iż Grecja wcale się od Polski nie różni i być może stanowi to pewne preludium do wydarzeń w Polsce, które mogą nastąpić w perspektywie następnych kilku lat. Ponadto, Grecy zadają kolejny cios neoliberalizmowi i dogmatom wolnego rynku – oni go po prostu nie chcą co w perspektywie szalejącego kryzysu jest stosunkowo ważne.

W tym przypadku, po raz kolejny liberalne, mainstreamowe media posługują się półprawdami. Podobnie jak podczas zamieszek we Francji w 2005 roku, media celowo manipulowały opinią publiczną chcąc ją przekonać, że przyczyną rozruchów była wyłącznie śmierć dwóch nastolatków. Całkowicie pominięto kwestie bytowe, socjalne, polityczne i kulturowe.

Ta bezsensowna śmierć okazała się być zapłonem, pod tlące się nastroje wśród biedoty paryskiej. Bezrobocie, nędza, brak opieki socjalnej dyskryminacja na rynku pracy, zamykanie szkół i budowanie kolejnych posterunków policji była główną przyczyną wystąpień ludności podparyskich miejscowości. Wyjątkowość tej fali polegała także na tym, iż kwestie religijne nie były praktycznie poruszane – czyli zupełnie inaczej niż to kreowały liberalne media chcące pokazać walkę islamu z kulturą judeochrześcijańską.

Podobnie prezentuje się obecnie sytuacja wokół Grecji. Media eksponują wątek śmierci Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulosa. Jest to straszna, bezsensowna i okrutna śmierć, która nie może pójść na marne i powinna posłużyć do zmiany prawa. Nie zmienia to faktu, że była to iskra na beczce prochu.

W Grecji tliło się od dłuższego czasu – strajki generalne przeciwko dzikiej prywatyzacji, cięciom socjalnym, niskim zarobkom. Na dwa tygodnie przed zajściem stanęła cała Grecja, zastrajkowali wszyscy włączając w to dziennikarzy. Z drugiej strony coraz mocniej akcentowali swoją obecność buntujący się studenci i młodzi ludzie.

A co mieli począć ?

Wśród młodych osób (do 25 roku życia) bezrobocie wynosi blisko 30% a rząd groził jeszcze prywatyzacją (ach, przepraszam – komercjalizacją) szkolnictwa wyższego. Tym samym jego dostępność zostałaby zredukowana do dzieci urzędników, polityków i najbogatszych. Grecy umieją dostrzec tutaj niesprawiedliwość społeczną i dalekosiężne konsekwencje.

Grecy mówią nie neoliberalizmowi i widać to od kilku lat. Nastąpił szeroki bunt wyklętych klas – kombinacja ucisku w postaci nędzy z brakiem nadziei na poprawę sytuacji, to murowana recepta na bunt. Dodajmy do tego korupcję wśród establishmentu, który zwlekał z gaszeniem pożarów szalejących przed rokiem by szybko je przemienić w działki mieszkalne – rewolta murowana, albowiem gdzieś ta frustracja społeczna wynikająca z rządów prawicy wyjść musiała.

Pojawia się tu jednak kolejny problem. Rewolta skierowana została przeciwko biedzie, bezrobociu – przeciw neoliberalizmowi i rządom prawicy. Jednakże, prawica nie chce rozwiązać problemu i zrozumieć tej frustracji – woli wysyłać oddziały policji do tłumienia tych zamieszek. Pewnie im się to uda, ale nie rozwiązane to problemu acz wyłącznie go poddusi. Za jakiś czas wybuchnie ona z nową, większą, siłą. Szczególnie, iż Grecja znajduje się w stanie permanentnego protestu od kilku lat.

Grecy znają swoje prawa i potrafią ich bronić. W przeciwieństwie do polskich studenciaków, są przeciw płatnym studiom, wiedzą co to oznacza, jakie niesie to konsekwencje i jak jest to niesprawiedliwe.

Grecy potrafią wystąpić przeciw niesprawiedliwości i krzywdom społecznym. Przeciw biedzie i bezrobociu. A kiedy my się obudzimy ?

Reklamy

3 comments

  1. *w drugim akapicie powinno być epatowano a nie eskalowano

    zasadniczo mogę się zgodzić ale niepotrzebnie tak podkreślasz tą prawice. tu nie jest mowa tylko o prawicy – mowa jest o rządzie. lewica jest dokładnie tak samo skorumpowana, greckie władze to karuzela dwóch partii i rządzących nimi dwóch rodzin, tak jak by dalej posunięty system amerykański.
    wszelkie partie komunistyczne i socjalistyczne oraz główne związki zawodowe też zresztą już zdążyły pokazać że boją się utraty dostępu do władzy i próbowały powstrzymywać protestujących, powtórka z 68, z tą różnicą że tu wzbudziło to też protest w ich własnych szeregach, tzw „dołach” więc i w miarę szybko ucichły nie wiedząc co zrobić.

  2. Moja kulpa – głupie przejęzyczenie. Już poprawione, dzięki za uwagę.

    Jeżeli chodzi o podział na lewo i prawo. Lewicy bądź tej pseudo lewicy u rządów w Grecji nie widziałem, odnoszę się do czasów obecnych 😉

  3. to jest sytuacja obecna – wszystkie partie „lewicowe” znajdujące się w parlamencie łącznie z socjalistami i komunistami potępiły protesty a druga partia komunistyczna po tym jak nie udało jej się przejąć inicjatywy przestała się pojawiać na ulicach, podług relacji osoby mającej rękę na pulsie (albo czymś chłodniejszym i bardziej chropowatym, zależnie od okazji)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s