Zabójstwo anarchisty

6 grudnia po godz. 21.00 w Atenach funkcjonariusz policji zastrzelił 16-letniego anarchistę, Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulosa.

Film przedstawiający moment zabójstwa anarchisty.

Pikieta solidarnościowa pod ambasadą Grecji we wtorek (9 grudnia) o godz. 15.30 w Warszawie (ul. Górnośląska 35).

Według policjantów zostali oni zaatakowani przez grupę anarchistów i musieli strzelać z ostrej amunicji, jednak według świadków zdarzenia policjanci nękali grupę młodych ludzi stojących na ulicy w pobliżu głównego placu w dzielnicy Exarchia, a policjant który strzelał do chłopca nie wezwał karetki.

Sprawcę śmierci anarchisty – 37-letniego Epaminondasa Korkoneasa – aresztowano pod zarzutem „umyślnego zabójstwa”. W areszcie osadzono również drugiego członka patrolu policyjnego, który został oskarżony o pomoc w zabójstwie.

W wielu greckich miastach wybuchły spontaniczne protesty. Na ulice wyległa młodzież m.in. w Atenach, Salonikach, Komotinach, Ioanninie, Patras, Iraklio Chanii, Mitilinach, Xanthi, Serres, Sparcie, Alexandroupolis, Volos i Heraklionie na Krecie.

Demonstranci w Atenach zaatakowali sklepy i banki. Zniszczono kilka samochodów. Rannych zostało trzech policjantów, w kierunku których demonstranci rzucali koktajlami Mołotowa. Do podpaleń sklepów i samochodów doszło także w Salonikach, Patras i Heraklionie. W tym ostatnim mieście manifestanci zaatakowali ponadto posterunek policji.

Reklamy

4 comments

  1. drabina>W wielu greckich miastach wybuchły spontaniczne protesty. Na ulice wyległa młodzież m.in. w Atenach, Salonikach, Komotinach, Ioanninie, Patras, Iraklio Chanii, Mitilinach, Xanthi, Serres, Sparcie, Alexandroupolis, Volos i Heraklionie na Krecie.

    Czy protesty o takiej skali mogą być spontaniczne?

  2. i tak i nie. grecji tradycja demokratyczna jest znacznie silniejsza niż w polsce a społeczeństwo o wiele lepiej zorganizowane tak więc masowe protesty są w stanie zorganizować prawie momentalnie, tym bardziej że ich trzon to anarchiści dla których nie jest to nic niezwykłego

  3. ma jednak sporo, zważywszy, iż Grecy są społeczeństwem bardzo impulsywnym a od czasu reżimu czarnych pułkowników niezwykle spolaryzowanym i świadomym.

    Obecnie oczywiście nikt już nie mówi o spontanicznych demonstracjach, ale pierwsze bez wątpienia takie były. Zabójstwo tego dziecka było swoistą iskrą na beczce prochu wszystkich społecznych frustracji w związku z neoliberalnymi reformami w tym kraju – ludzie już nie wytrzymali, więc wyszli na ulicę (oczywiście manifestacje trwały już wcześniej, ale to stanowiło swoisty katalizator tych frustracji)

    I będą wychodzić aż prawicowy rząd nie ustąpi,i ale problem jest taki, że i lewica nie chce obalić tego rządu bo by musiała z tym burdelem sobie poradzić a chyba nie jest na tyle silna jeszcze. Więc będzie się jeszcze tam tliło przed długi czas.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s