Dlaczego wybrałem Fedorę ?

Miałem 80gb partycję wolną na dysku komputera stacjonarnego. Gentoo mnie znudziło, Debiana (i debianopodobnych) miałem już dosyć – postanowiłem zainstalować jakąś inną dystrybucję Linux’a. Wybór padł na Fedorą – wprawdzie nie jest ona dla mnie całkiem nowa, swego czasu bawiłem się Fedora Core 1,2 oraz 3. Wtedy nie zachwycił mnie ten projekt, ale od tego czasu minęły już 3, może 4 lata i doszedłem do wniosku że wiele się mogło zmienić. Utwierdzały mnie w tym przekonaniu liczne komentarze zachwytu nad tą dystrybucją oraz wysoka, czwarta, pozycja na distrowatch.org.

Czy się zawiodłem ?
I tak, i nie.

Fedora nie jest systemem przeznaczonym dla każdego – należy włożyć nieco w pracy w dostosowanie tej dystrybucji do własnych potrzeb, szczególnym utrudnieniem mogą być specyficzne gałęzie repozytoriów (tzw. generyczność).
W błędzie są również osoby które uważają, że Fedora jest łatwą, klikaną, dystrybucją – bez konsoli ani rusz. Nie uświadczymy w niej żadnych (dobrze działających) graficznych konfiguratorów – nawet standardowy zarządca paczkami działa przeciętnie.

Z drugiej strony jest stabilna – nic się nie wywala, nic nie spowalnia – wszystko działa, „tip top”. Rzekoma niestabilność jest często powielanym mitem wśród społeczności GNU/Linux – z ręką na sercu przyrzekam, jest bardzo stabilna.

Dzieje się tak mimo włączania do oficjalnych repozytoriów oraz gałęzi systemu świeżych, jeszcze dobrze nie przetestowanych pakietów. Repozytoria są zasobne a paczki często aktualizowane i sprawnie zarządzane. Są dodawane pakiety użytkowników i widać, że developerzy dbają o to.
W dodatku Fedora jest jedną z najbezpieczniejszych dystrybucji. Już zaraz po instalacji. Kapelusik jest pierwszym systemem który domyślnie zawiera program SELinux, która modyfikuje jądro pod względem bezpieczeństwa.

Czy Fedora jest innowacyjną dystrybucją ? Ciężko jest mi orzec – z jednej strony jako pierwszy system użył XEN jako podstawowego monitora maszyn wirtualnych, użył PulseAudio jako serwera dźwięku oraz włączył Compiz domyślnie do systemu. Tak więc aby włączyć trójwymiarowy pulpit wystarczy tylko jedno kliknięcie myszką.

Z drugiej strony, programiści nie włączają i nie tworzą żadnego centrum sterownia systemu (na wzór Yast z OpenSuse czy DrakeConf z Mandrivy) – szczerze mówiąc, nie jest mi to potrzebne do szczęścia, ale w dzisiejszych czasach, dla przeciętnego użytkownika stanowi do fundament wygodnej oraz efektywnej pracy w systemie. W dalszym ciągu utrudniona jest klikana instalacja pakietów

Kolejny mit dotyczy szybkości działania Fedory. Przyjęło się uważać że jest ona znaczenie wolniejsza od innych dystrybucji. Związane ma to być, że domyślnie paczki komplikowane(i optymalizowane) są pod architekturę i386, jednak praktycznie rzecz biorąc jest to nie zauważalne w codziennym użytkowaniu. Mam nawet wrażenie że Firefox uruchamia się szybciej w Fedorze niż Ubuntu.

Elementarne minusy ? Dziwactwa związane z kodekami… system teoretycznie został wyposażony w aplikację, na wzór znanej z Ubuntu, która w razie braku odpowiedniego kodeku do odtworzenia danego pliku multimedialnego, automatycznie taki pobierze. Tylko dlaczego trzeba za to płacić ? No cóż… nie pozostaje nic innego jak ręczna instalacja wszystkich kodeków:

gstreamer-plugins-ugly, gstreamer-plugins-bad, wszystko co jest związane z gstreamer i libdvdcss

Istotnym utrudnieniem może być także głupi błąd występujący w programie Exaile, który powoduje, że można zaimportować do kolekcji utworów zawierających polskie znaki w nazwie lub w nazwie katalogu. Można to prosto naprawić poprzez edycję pliku db.py znajdującego się w katalogu: /usr/lib/exaile/xl/

Należy dodać do niego:

db.text_factory = lambda x: unicode(x, "utf-8", "ignore")
we fragmencie kodu:
try:
db = sqlite.connect(self.db_loc, check_same_thread=False)
except sqlite.OperationalError, e:
raise DBOperationalError(str(e))

Niestety, jest także niezwykle mała społeczność Fedory w Polsce. Dwa fora poświęcone tej dystrybucji są już praktycznie martwe – jedyne co zostaje do poradnik.fedorapl.org oraz anglojęzyczny support.

Reklamy

2 comments

  1. Faktycznie nie mogę dodać do listy utworów zawierających polskie znaki w Exaile. A dodanie podanej przez Ciebie linii nic nie pomaga. Jakieś inne sugestie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s