Górniku wróć !

Kiedy w 1998 roku rozpoczęto masowe zwolnienia w sektorze górniczym (do 2001 roku, odeszło z pracy, blisko 100 tys górników), żaden z neoliberalnych piewców „restrukturyzacji” górnictwa, nie wziął pod uwagę, że pobyt na węgiel może rosnąć i bez zwolnień, górnictwo przetrwać.

Dzisiaj karty się odwracają – pobyt na węgiel rośnie a w kopalniach brakuje rąk do pracy, bo młody górnik nie chce pracować za 1300 zł miesięcznie (taka jest prawdziwa pensja dla młodych górników, nie bajońskie sumy którymi operują mainstreamowe media). Nie da się ukryć, że owa „restrukturyzacja”, która była tylko katastrofą socjalną, ekonomiczną i społeczną dla Śląska, pozbawiając wielu osób jakieś perspektywy na przyszłość i możliwości godnego życia. W dodatku wzorowana była na podobnej reformie przeprowadzonej przez „żelazną damę” w Wielkiej Brytanii. Zdaje się tylko, że obserwacje tej „reformy” nie były bardzo wnikliwe i nie wzięto pod uwagi, jaką spowodowało to katastrofę dla wysp brytyjskich – poza kwestiami społecznymi (czy socjalnymi) doprowadziła do kuriozalnej sytuacji – Wielka Brytania która stoi na węglu, musi importować węgiel (min. z Polski).

Co ciekawe, jak ocenia Katowicka Spółka Węglowa, by utrzymać swoje wydobycie na obecnym poziomie (a pobyt rośnie) musi zatrudnić dodatkowo 11 tys osób. Chętnych jest jednak brak – za 1300 zł, mało kto zgodzi się przyjść pracować do kopalni, nie wiedząc czy wróci do domu, czy nie zachoruje, czy nie zdarzy się wypadek, czy dyrekcja nie poświęci górników dla sprzętu…

Tak więc jest to nie tylko kwestia zarobków górniczych ale także bezpieczeństwa pracy – od wielu lat, spółki węglowe nic nie robią dla poprawy bezpieczeństwa pracy pod ziemią a inspekcje przeprowadzane oraz śledztwo w sprawie katastrofy w „Halembie” wskazują wręcz na zaniżanie standardów pracy – ale czego nie robi się w imię zysku, oszczędności, wydajności pracy ?

Reklamy

4 comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s