Inicjatywa Przeciwko Płatnym Studiom

Dużo i często piszę o moim sprzeciwie wobec odpłatności dla szkolnictwa wyższego i dlatego przy tej okazji warto zareklamować stroną internetową inicjatywy przeciwników odpłatności za studia: http://ipps.glt.pl/

Sprzeciwiamy się wprowadzaniu jakichkolwiek opłat za studiowanie. Chcemy żeby zdolności a nie zasobność portfela decydowały o możliwości zdobycia wykształcenia. Uważamy, iż system płatnych studiów zamyka drogę do wykształcenia ludziom z uboższych rodzin gdyż nie będzie ich zwyczajnie na nie stać. Już teraz wiele osób rezygnuje z dalszego kształcenia lub zamiast iść na studia dzienne, mimo zdolności, wybiera zaoczne, które dają możliwość pracowania i studiowania, gdyż nie są w stanie zapłacić za wynajem mieszkania, podręczniki i inne niezbędne rzeczy. Wprowadzenie kolejnych opłat jeszcze pogłębi podziały w społeczeństwie gdyż zwiększy się liczba osób niemogących sobie pozwolić na wyższe wykształcenie.

Odpłatność za studiowanie sprawi też iż polskie uczelnie nie będą kształciły najzdolniejszych lecz najbogatszych. Proponowany przez rektorów i niektórych polityków system kredytów doprowadzi do sytuacji, w której wybór kierunków przyszłych studentów będzie determinowany przez pieniądze, jakie będą mogli po jego ukończeniu zarobić. Banki będą wspierały, więc tylko studentów na „opłacalnych” kierunkach studiów. W ten sposób w przyszłości może zacząć brakować ludzi o humanistycznym wykształceniu – bo czy bank da kredyt na studiowanie filozofii czy historii?

Reklamy

4 comments

 1. „Płatne studia – tak czy nie?” Środa, 4 czerwca 2008r., godz. 19, klub RE.

  Serdecznie zapraszamy na kolejną debatę z cyklu „Salon Młodych”. Tym razem będziemy dyskutować o pomyśle wprowadzenia odpłatności za studia. Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy w obecnej sytuacji społeczno – ekonomicznej w Polsce wprowadzenie powszechnej (całościowej lub częściowej) odpłatności na studia może zakończyć się powodzeniem, a jeśli tak – to jaką formę powinna przybrać ta odpłatność. Debata „Płatne studia – tak czy nie?” będzie składała się z trzech części, z których najdłuższa będzie pierwsza, poświęcona samej idei odpłatnego studiowania. Kolejną rundę poświęcimy na omówienie propozycji konkretnych rozwiązań, to znaczy form udzielania kredytów lub stypendiów. W ostatniej, trzeciej rundzie przyjrzymy się instytucji bonu edukacyjnego.

  W debacie wezmą udział:
  Prof. dr hab. Jarosław Górniak (Instytut Socjologii)
  Dr Małgorzata Jantos (radna PO)
  Adam Kirpsza (FMS/SLD)

  Zapraszamy 4 czerwca 2008r. do klubu RE o godz. 19!
  Relacje z debaty na stronie http://www.salonmlodych.pl

  Forum dla Polski
  http://www.forumdlapolski.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s