Zjednoczone Stany Europy !

To że Polska to specyficzny kraj wiadomo nie od dziś. Tak samo wiadomo, że dzięki temu Polscy myśliciele zdołali opracować wiele teorii, myśli politycznych, również ale najciekawszą a zaraz najbardziej kosmiczną wydaje mi się teoria polskich syndykalistów z okresu II WŚ, który nabrał wyjątkowo niecodziennego charakteru w Polsce.

Polscy syndykaliści opracowali bardzo ciekawą koncepcję budowę Federacji Europy środkowo-wschodniej, która miała stać się przykładem do budowy Zjednoczonych stanów Europy. Opartych na federacjach komun, syndykatów – z całkowicie uspołecznioną gospodarką, tj. z całkowitym komunizmem w wykonaniu Kropotkina .

Lecz przekonanie to, że najpierw należy zbudować Federację Środkowo-Wschodnią wydaje się być bardzi ciekawe:
Naród Polski – pisano – powinien pierwszy porzucić małostkową i małoduszną politykę egoizmu narodowego i z sercem gorejącym bezinteresowną, braterską miłością wyciągnąć dłoń do bratnich, sąsiednich ludów”

Przyszła federacja powinna objąć Polaków, Ukraińców, Litwinów i Białorusinów. Jej granice na wschodzie, północy i południu byłyby identyczne z granicami etnicznymi sfederowanych narodów. Na zachodzie sięgnęłyby natomiast po Odrę i Nysę, przy czym Niemcy z przyłączonych tam terenów podlegaliby wysiedleniu, a zastąpić ich mieli polscy reemigranci.

Federacja rozciągać się więc miała od Odry po Dźwinę, od Bałtyku po Karpaty, Dniestr i Morze Czarne. Spodziewano się nadto, że skupić by mogła wokół siebie sąsiednie narody: łotewski, estoński, fiński, czeski, słowacki, rumuński, węgierski, a ścisła współpraca powiązałaby ją z podobną Federacją Bałkańską.

Czyli co narodowy anarchizm nie wykluczający państwa, gdyż takowy polski syndykalizm nie wykluczał jego – jedynie państwo:

musi stworzyć system polityczny łączący harmonijnie siłę państwa z wolnością ludu, rozwój gospodarczy ze sprawiedliwym podziałem dochodu społecznego […]

No właśnie co myśleć o tym ?
Narodowy anarchizm o anty kapitalistycznym i komunistycznym zabarwieniu
Polskie mesjaństwo dla świata
Czy też zwykła podpucha dla nacjonalistów(penslawistów) ?

Reklamy

One comment

  1. był bym wdzięczny gdybyś sprecyzował której grupy jest to pogląd? bo chyba ani nie (przedwojennego) ZSP ani ZZZ ani SOW ani też AFP – mogę się mylić ale wydaje mi się że opisana przez ciebie koncepcja jest jedną z bardzo wielu dziwnych koncepcji które się w tym okresie rodziły i nie zyskała poparcia żadnej większej grupy?

    btw nalegał bym żeby używać trochę precyzyjniejszej terminologii – np. w wypadku Kropotkina chyba stosowniejsze było by określenie kolektywizm niż komunizm który jeśli już raczej reprezentował Bakunin i to zawsze z podkreśleniem że chodzi o komunizm wolnościowy tym bardziej że Bakunin bardzo wcześnie przepowiedział jak skończy jakikolwiek socjalizm państwowy i szkoda żeby kojarzyć go z czymś przed czym przestrzegał

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s