Optymalizacja KDE

KDE jest bez wątpienia najpopularniejszym środowiskiem graficznym używanym przez użytkowników Linuxa oraz innych, wolnych, systemów operacyjnych. Oczywiście jak każdy program, środowisko ma swoich zwolenników oraz przeciwników.
Ci drudzy często zarzucają mu, iż jest zbyt cukierkowaty, kolorowy, zbyt upodobniony do Windows oraz co gorsze – ciężki. O ile z tymi wcześniejszymi zarzutami można polemizować, to jednak z ostatnim musimy się zgodzić – potrafi być ciężki i na wolniejszych komputerach działać nieco ślamazarnie ale można to poprawić, przezwyciężyć, poprzez zastosowanie kilku prostych trików, zmian w domyślnej konfiguracji środowiska z czym poradzi sobie każdy, nawet początkujący, użytkownik KDE.

Podstawy

Na samym początku powinniśmy wyłączyć zapisywanie sesji KDE i przywracania ostatniej wraz ze startem środowiska – mimo, że opcja bywa przydatna i użyteczna, bowiem pozwala na automatyczny start programów, których używamy i nie wyłączamy ich, to jednak strasznie obciąża to pamięć komputera i spowalnia jego pracę. Aby wyłączyć tę opcję, należy wejść do „Centrum sterowania” (w różnych dystrybucjach ma różne nazwy) z menu KDE lub poprzez polecenie „kcontrol”, wejść w zakładkę „składniki KDE” a następnie wybrać „menadżer sesji” zmieniając w panelu opcję na „uruchom pustą sesję”.

W następnej kolejności warto jest zastanowić się nad wyłączeniem pewnych usług KDE, które włączają się przy starcie, zabierając cenną pamięć, w tym celu z zakładki „Składniki KDE” należy wybrać opcję „Menadżer usług”, wyłączając niepotrzebne usługi. Według mnie najlepiej jest odhaczyć następujące usługi:
Demon zapisu KDE
Nadzorca usług DNS-SD
Nie odhaczaj niczego na oko, czego nie jesteś pewny/a – jeżeli nie wiesz do czego sluży dana funkcja, najlepiej skorzystać z wyszukiwarki google lub zostawić ją w spokoju.

Po tych operacjach, można wyłączyć opcję „sprawdzania konfiguracji systemu przy każdym ruchomieniu, w tym celu należy wejść w zakładkę „Wydajność KDE” i wybrać menu”System”. Na koniec można jeszcze wyłączyć zmianę kursora podczas uruchamiania programów , w zakładce „Uruchamianie programów” wybieramy opcję – „bez zmiany kursora”.

Jeżeli nadal nasz system działa ślamazarnie, warto jest również wyłączyć część opcji związanych z oknami, w tym celu wchodzimy w centrum sterownia → pulpit a następnie wybieramy zakładkę „okna” i menu „przesuwanie” w którym wyłączamy widoczność zmian przy minimalizowaniu, powiększaniu, etc. danego okna a w menu „przeroczystość” wyłączamy wszystkie efekty oraz samą przezroczystość.

Ograniczanie efektów graficznych

System graficzny KDE potrafi być niezwykle ładnym oraz widowiskowym środowiskiem graficznym, lecz musimy sobie zdawać, iż każdy włączony „bajer” spowalnia pracę komputera – owszem na współczesnych, szybkich, komputerach jest to właściwie nie odczuwalne ale starsze Pecety mogą odczuć znaczącą ulgę gdy wyłączy się wszystkie efekty graficzne.

Pierwsze co należy zrobić to wyłączyć wszystkie efekty danego stylu, jak przezroczystość, animacje, etc. następnie możemy przejść do konfiguracji menu KDE i wyłączyć zapamiętywanie ostatnio używanych programów (zmieniając ich liczbę na 0) oraz wyłączając wyświetlanie podpowiedzi oraz efekty ikony

Przyspieszanie pracy menadżera plików – Konqueror

Konqueror jako przeglądarka internetowa jest niezwykle szybki oraz lekki, lecz te atuty nie są prawdziwe odnośnie menadżera plików, którym głównie jest. Pierwsze co należy zrobić to wejść w opcję przeglądarki i w opcjach „zachowanie” wyłączyć pogląd pliku w podpowiedzi oraz wyłączenie poglądu plików w zakładce „poglądy i metadane”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s