Zabrać Kościołom dać na służbę zdrowia

Z ciekawą i jak najbardziej słuszną inicjatywą wystąpili Młodzi Socjaldemokracji, którzy opublikowali postulat by nałożyć podatek na wszystkie związki wyznaniowe w Polsce a pieniądze pozyskane z tego tytułu przekazać na dofinansowanie służby zdrowia:

„Wnioskujemy o objęcie obowiązkiem odprowadzania podatku do budżetu Państwa wszystkich Związków Wyznaniowych i Kościołów oraz pracujących na ich rzecz kapłanów. Wierzymy, że przedstawiciele Kościołów i Związków Wyznaniowych, rozumiejąc trudną sytuację służby zdrowia, przyjmą z dużym entuzjazmem przedstawioną przez nas propozycję”

Ale reakcji Kościoła chyba nikt się nie spodziewał, bp. Pieronek stwierdził:

SLD po 1989 roku nakradło, ma dosyć pieniędzy i niech da pielęgniarkom ze swego, na złodzieju czapka gorę

Gdzie to chrześcijańskie miłosierdzie, opieka nad bliźnim, tak często używana w retoryce duchownych ? Kościół pokazał swoje rogi, pokazał swój cynizm, anty humanitaryzm oraz może wreszcie pokazał niedowiarkom, że jest instytucją komercyjną nastawioną tylko na robienie pieniędzy.

Mało tego, nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że Polacy płacą Kościołowi, ukryty podatek w wysokości 4 mld złotych rocznie, tzw. podatek kościelny, który ma stanowić swoistą rekompensatęza straty poniesione przez Kościół w okresie PRL, absurdalne, co nie ? Jakim prawem państwo polskie, które w teorii jest świeckie, ma płacić daninę Kościołowi, do tego jeszcze nie zważając na fakt, że nie każdy Polak to Katolik ?

Jakie Kościół poniósł straty w okresie PRL ? Odebranie zabytków spod władzy kościelnej i zajęcie się nimi przez państwo ? A może odebranie wielkich obszarów ziemskich w imię sprawiedliwości społecznej i sprawiedliwości, która nie powinna być obca chrześcijaninowi ?

Jednak w tym wszystkim zadziwiła mnie postawa Aleksandra Kwaśniewskiego, który uznał, że „młodzi lewicowcy również przesadzili, czym przesadzili ? Mówiąc prawdę ?

Niestety w tyk kraju, przy jakiejkolwiek inicjatywie walki z duchowną kastą i układem Kościelnym, pojawiają się takie reakcje, wszyscy widzimy jaki jest Kościół i PiS mówiąc, że walczy z grupą trzymającą władzę – tylko tą grupą jest Kościół Katolicki…

Reklamy

3 comments

  1. Przy całej krytyce Kościoła w Polsce trzeba pamiętać o szczególnej roli którą odegrał w okreśie Polski Ludowej ( nie chcę cofać się jeszcze dalej). Niczego bardziej nie znoszę jak powtarzanie ciągle tych samych sterotypowych argumentów, że księża to pedofile, karierowicze, a cały Kościół jest sektą. Duchowni to nie są ludzie święci, tylko tacy sami jak wszyscy inni – maja swoje wady i zalety. Są wśród nich mendy i alturiści jak w każdej innej grupie społecznej. Rozumiem, że wyjawianie grzeszków księży nadaje życiu pikanterii, ale jest dla całego Kościoła niezwykle krzywdzące. Kościoła, który prowadzi domy opieki, poradnie, fundacje, hospicja. Nadużyciem jest dla mnie pisanie o antyhumanitaryźmie Kościoła. Wiadomym jest że nie mówi się głośno o działalności kościelnej, za to bardzo chętnie pokazuje sie wypaczenia, których uniknac sie nie da bo wszyscy jestesmy ludzmi. Nie chce bronic ksiezy Jankowskiego czy Rydzyka bo to jest oczywiste przegięcie, ale nie powinno się przez ich pryzmat oceniac calej dzialalnosci Kościola. Zeby bylo jasne, jestem za całkowitym rozdzialem Kosciola od panstwa, bo nie powinien on miec wplywu na politykę. Poza tym retoryka opodatkujmy Kościol, dajmy pielegniarkom mnie smieszy. Jak kazdy tego typu argument. Parafie sa glownie utrzymywane z tacy, ktora jak wiadomo jest dobrowolna, a co za tym idzie Kosciol jest utrzymywany przez wiernych. I jedynym nieopodatkownym miejscem, mam nadzieje ze trwale.

  2. Uno: to nie krytyka poszczególnych kapłanów, prawdziwych księży – nie, nie, nie acz jedynie jest to krytyka samej, zwierzchniej, organizacji kościelnej , przeczytaj artykuł powiązany to lepiej mnie zrozumiesz :]
    Duo: Wybacz ale PRL skończył się 18 lat temu i nie możemy ciągle wszystkiego spychać na jego barki, nie możemy za wszystko winić PRL i tłumaczyć PRLem i nie możemy ciągle dźwigać jego ciężaru. To może w takim razie, faktycznie Fotyga i Kaczyński wypominając Niemcom wojnę, mają rację ?
    Tre: Podatki – dlaczego Kościół ma zostać zwolniony z podatków ? Jest to organizacja jak każda inna, zarejestrowana, mająca status, wypłacająca pensje, mające własne interesy (Kościół nie jest w 100% utrzymywany przez wiernych), etc. i ma stać na uprzywilejowanej pozycji ? Może w dalszym ciągu państwo winne jest płacić Kościołowi dziesięcinę ? w wysokości 4 mld zł. rocznie ? Kościół ma być wyjątkowy i jako jedyny nieopodatkowany ? A gdzie ta równość ? Dlaczego Ksiądz nie płaci podatków jak inny obywatel ? (ma obowiązek ale korzysta z ulg)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s