Rządowy program produkcji tanich komputerów z Linuksem

Rząd Wenezueli ogłosił oficjalnie rozpoczęcie programu „Bolivarian Computers”, polegający na stworzeniu i dystrybucji czterech modeli komputerów wyposażonych w system operacyjny Linux i pakiet oprogramowania open source. Projekt jest realizowany już od 2006 roku przez wenezuelskie Ministerstwo Gospodarki i chińską firmę Lang Chao.

Ceny komputerów produkowanych w ramach programu mają być o 40 proc. niższe od komputerów konkurencji. Mają być również objęte trzyletnią gwarancją.

Fabryka produkująca sprzęt jest w stanie dostarczyć 150 000 komputerów rocznie. W tym roku planowana jest produkcja 80 000 desktopów i 6 000 notebooków.

Wydaje mi się, że nawet najwięksi przeciwnicy rządów Chaveza powinni być zainteresowani tą inicjatywą, przede wszystkim ten program może umożliwić dostęp do komputerów i internetu osoby które do tej pory go nie miały (szczególnie mieszkańcy wsi i prowincji) oraz przede wszystkim Wenezuela obaliła kolejny mit i wytrąciła argument jej wrogom, że walczy z komputeryzacją, informatyzacją oraz próuje cenzurować internet, co zresztą dawno zostało obalone przez raport OpenNet Initiative, w którym stwierdza się jednoznacznie, że Wenezuela jest jednym z niewielu państw ameryki łacińskiej gdzie nie podejmuje się takich prób !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s