Aborcja

Problem aborcji nie jest wcale łatwy ani prosty ani wymalowany w kolorach czarno-białych, jak wiele osób go przedstawia. Nie ma jasnej odpowiedzi, nie ma jednego rozwiązania tego problemu. Aborcja wbrew ogólnej opinii nie jest problemem podziału lewica->prawica lecz jest to głęboki problem moralny, etyczny, humanitarny, społeczny, prawny oraz wolnościowy. Lecz w tym artykule nie chcę rozstrzygać kwestii moralnych aborcji oraz wydawać swojego wyroku czy jestem za pozostawieniem ustawy „antyaborcyjnej” w spokoju, jej liberalizacji czy zaostrzania, acz chciałbym aby na ten problem spojrzeć z nieco innej perspektywy, z perspektywy co zrobić by kobiety nie dokonywały zabiegów aborcyjnych bez uderzających w wolność i godność ludzką przepisów.

Obecnie, polska skrajna prawica rozpoczęła walkę o całkowity zakaz aborcji, to znaczy że LPR chce zakazać całkowicie aborcji, tym samym sprowadzając kobietę do roli reproduktora, który ma urodzić i nic więcej. Oczywiście nie trudno się oprzeć wrażeniu, że w rzeczywistości jest problem zastępczy by LPR podniosła swoje notowania rzucając proste i chwytliwe hasła tak naprawdę nie chcąc rzeczowej i fachowej dyskusji nad tym problemem. Więc może zamiast próbować zmienić ustawę, warto by się zastanowić nad stworzeniem odpowiednich warunków ekonomicznych, socjalnych a także społecznych które by sprzyjały macierzyństwu ?

Posłużę się przykładem Francji, w której aborcja jest legalna (do 10 tygodnia ciąży) a mimo to zabiegów aborcyjnych (legalnych) wykonuje się mniej niżeli w Polsce (tych nielegalnych) a Francja w 2006 roku odnotowała rekordowy przyrost naturalny. Czym jest to spowodowane ?

Stworzeniem odpowiednich warunków do rodzenia dzieci !

Kobieta, para, małżeństwo które zdecyduje się na niewykonywania zabiegu, może liczyć na solidne wsparcie od państwa – zniżki na lekarstwa i produkty higieny, zniżki w prywatnych żłobkach oraz w przedszkolach(dodatkowo istnieją publiczne – darmowe – oraz zakładowe), dobrze zorganizowane (w tej kwestii) prawo pracy, zniżki w komunikacji miejskiej, co miesięcznie, stałe, wsparcie finansowe. Zawsze mogą liczyć na pomoc specjalistów oraz psychologów. To jednak zachęca do rodzenia dzieci i reprodukowania się 😉

Po za kwestiami finansowymi, nie do przecenienia jest świadomość społeczna, której po prostu w Polsce brak. Tu nie tylko chodzi o wiedzę seksualną(z czym Polacy również są na bakier) czy o pewne zasady etyczne ( czy dopuszczamy przypadkowy stosunek płciowy, czy dopuszczamy go przed ślubem, z stałym partnerem/partnerką, etc.) lecz społeczne odrzucenie samotnych matek, szczególnie jeżeli są nieletnie, co jest karygodne i co sprawia, że pod społeczną presją dziewczyna decyduje się na zabieg przerwania ciąży, by nie być wytykana palcami. Jest to smutne ale niestety prawdziwe, szczególnej na polskiej prowincji ale to również wynika po części z braku świadomości oraz innej drogi, wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że może liczyć na opiekę psychologów oraz lekarzy a po urodzeniu dziecka może je przecież oddać do adopcji, tu są potrzebne akcje społeczne, uświadamiające że istnieje taka możliwość, gdyż wiele dziewcząt nie zdaje sobie z tego sprawy.

Inną grupą kobiet które decydują się na aborcję są karierowiczki, które obawiają się o „swoją karierę”. Kierując się swoimi egoistycznymi ambicjami, tylko podsycają tendencje pracodawców by Ci zwalniali kobiety w ciąży czy zastrzegali przy spisywaniu umowy o pracę że praco odbiorca nie może zajść w ciążę, mimo że jest to gwałcenie fundamentów polskiego prawa ale przy tak niskiej świadomości oraz wiedzy, kobiety nie zdają sobie sprawy z przysługujących im praw, które są korzystne dla pracownika, które chroni ją przed zwolnieniem (z wyjątkiem gdy jest to umowa na okres próbny krótszy niż miesiąc albo ma miejsce upadłość lub likwidacja firmy)

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, jeśli jest zatrudniona na umowę o pracę, bez względu na staż pracy i na to, czy jest zatrudniona na cały etat, czy też na część etatu. Jeśli jest to umowa na czas określony, która rozwiąże się w trakcie urlopu macierzyńskiego, ostatni dzień umowy będzie ostatnim dniem urlopu. Można zrezygnować z urlopu macierzyńskiego, ale dopiero po wykorzystaniu co najmniej jego 14 tygodni pod warunkiem, że ojciec dziecka ma prawo do opieki nad nim i umowę o pracę. Wtedy on wykorzysta pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Otrzymuje w tym czasie zasiłek macierzyński, a pracodawca nie może go zwolnić z pracy.

Wydaje mi się, że to co piszę jest oczywiste ale dlaczego nikt nie podjął tego na forum publicznym ?

Reklamy

3 comments

  1. tak, to prawda, gdyby zamiast walczyć o prawo do zabijania swoich dzieci, kobbiety (i nie tylko one) walczyły o prawo do opieki, do wiedzy na ten temat (gdzie mogą oddać dziecko na przykład

  2. Ostatnio ja i moja koleżanka wpadłyśmy obie mniej więcej w tym samym czasie. Ja postanowiłam oddać do adopcji, ona usunąć ciąże. Okazało się że o wiele więcej osób w naszym otoczeniu potrafi zrozumieć decyzję o aborcji niż o adopcji. Wszyscy skrytykowali moją decyzję. Mojej koleżance wszyscy przyznawali rację, ze dobrze robi….
    Takie są u nas realia.
    Ja zawsze byłam zwolenniczką życia. Teraz natrafiłam na mur. Widzę teraz, że w katolickiej Polsce o wiele lepiej jest usunąć ciąże niż oddać dziecko do adopcji.
    Myślę, że warto byłoby zmienić tą sytuację. Ludzie uważają adopcję za największe zło. Kiedy kobieta decyduje się urodzić dziecko i je oddać, wszyscy z paniką w oczach mówią „nie rób tego!” i robia wszystko zeby jej to odradzić. A przecież to jest jedno uratowane życie. I gdzieś w Polsce są pary, które latami czekają na to upragnione dziecko… I chcą pokochać taką małą kruszynkę. Jest dużo niewykorzystanej miłości. Ludzie usychają z braku możliwości jej dania…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s